نفس تهران به شماره افتاد/ محیط زیست کجاست؟

news-details

هوای تهران آلوده است؛ قانون هوای پاک چند سال است تصویب شده اما دستگاه‌ها به وظایف خود به درستی عمل نکرده‌اند؛ عضو شورای شهر تهران می‌گوید باید دستگاه‌های متولی پای کار بیایند تا این مشکل به صورت اساسی برطرف شود.


به گزارش پایگاه خبری صبح ایران، هوای تهران همچنان آلوده است. از ابتدای سال جاری پایتخت دو روز هوای پاک 135 روز هوای قابل قبول و 90 روز هوای ناسالم برای افراد حساس جامعه، 8 روز ناسالم برای همه افراد و 2 روز بسیار ناسالم و 2 روز هوای خطرناک را داشته است.

قانون هوای پاک تصویب شد اما تاکنون به درستی اجرا نشده است/ شاهد  تداوم آلودگی هوا در کلان شهر تهران هستیم

برای رفع آلودگی هوا قانون هوای پاک تصویب شد. اما این قانون تاکنون به درستی اجرا نشده است. چندین سال از تصویب  این قانون می‌گذرد. وظایف تمام دستگاه‌های مسوول برای کنترل آلودگی هوا مشخص است. اما این وظایف تاکنون به درستی انجام نشده و همچنان در بیشتر موارد وظایف روی کاغذ باقی مانده است. چند روزی است که شاهد  تداوم آلودگی هوا در کلان شهر تهران هستیم.

برخی از دستگاه‌ها وظایف خود را در قبال ایجاد هوای پاک انجام نداده‌اند و همین امر باعث شده که به خصوص در نیمه دوم سال روزهای آلوده بیشتری را در تهران شاهد باشیم. میلیاردها دلار آلودگی هوا، خسارت در پی دارد و همچنین باعث مرگ و میر شهروندان می‌شود. 

از سال 96 تا 1400 تنها 36 روز هوای پاک را تجربه کرده‌ایم /مسئولیت آلودگی هوا تنها با شهرداری نیست و سایر سازمان‌ها هم وظیفه دارند

سوده نجفی عضو شورای شهر تهران می‌گوید که با توجه به وارونگی هوا در فصل زمستان از سال 96 تا 1400 تنها 36 روز هوای پاک را تجربه کرده‌ایم و تأکید کرد که مسئولیت آلودگی هوا تنها با شهرداری نیست و سایر سازمان‌ها هم در این زمینه وظیفه دارند اما ترک فعل‌هایی صورت گرفته است.

طی هفته گذشته دربسیاری از روزها شاخص آلودگی در شرایط ناسالم بود/برای رفع آلودگی هوا باید عزم ملی ایجاد شود 

طی هفته‌های گذشته بسیاری از روزها شاخص آلودگی در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته است. باید برای رفع آلودگی هوا اقدامات اساسی صورت گیرد. تعطیلی مدارس، ادارات، زوج و فرد کردن و... مسکن‌های مقطعی است و برای رفع این مشکل باید عزم ملی ایجاد شود تا این چالش اساسی پایتخت برطرف شود. هوای پاک حق شهروندان بوده و متولیان باید برای ایجاد هوای پاک وظایف خود را انجام دهند.

موضوع اصلی آلودگی هوا به دستگاه‌های اجرایی و دولت بازمی‌گردد/در قانون هوای پاک شرح وظایف هریک از 21 دستگاه مرتبط به طور دقیق مشخص شد/باید وسایل نقلیه فرسوده از رده خارج شوند

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر می‌گوید: موضوع اصلی آلودگی هوا به دستگاه‌های اجرایی و دولت بازمی‌گردد. در قانون هوای پاک شرح وظایف هریک از 21 دستگاه مرتبط به طور دقیق مشخص شده است. سازمان محیط زیست به عنوان بخشی که باید قانون هوای پاک را پیگیری کند تنها نقش نظارتی دارد. دولت باید در اولین قدم وسیله نقلیه عمومی، شخصی، موتورسیکلت و کامیون‌های فرسوده را از رده خارج کند و در قدم دوم باید شرح وظایف را در خصوص PM 2.5 و PM10 در قانون مشخص کند.

 حداقل چهار هزار نفر در سال دچار مرگ زودرس می‌شوند

به گفته پیرهادی عضو شورای شهر تهران  ما امروز شاهد این هستیم که حداقل چهار هزار نفر در سال دچار مرگ زودرس می‌شوند، چه کسی پاسخگوی این موضوع است؟ خسارتی را که به جسم و روح مردم وارد می شود، چه کسی پاسخ می‌دهد؟

 قانون هوای پاک را چه کسی انجام داده است؟ /لطفا  آدرس غلط ندهند/متولی اجرای قانون هوای پاک کیست؟ 

بارها اعلام شده که سازمان‌ها و دستگاه‌های متعددی در ایجاد هوای پاک نقش دارند. احمد صادقی عضو شورای اسلامی شهر تهران به خبرنگار فارس گفت: قانون هوای پاک را چه کسی انجام داده است؟ ما در این زمینه گله‌مندی‌هایی داریم. آدرس غلط ندهند. شهرداری  دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا را دارد، اما بحث آلودگی هوا یک پکیج بزرگ است، از سوخت،آلا ینده‌ها و خودرو و... همه چیز دست به دست هم داده و آلودگی هوا ایجاد شده است. متولی اجرای قانون هوای پاک کیست؟ کدام دستگاه باید انجام دهد؟‌ تمام اینها در قانون هوای پاک آمده است، چرا این قانون اجرایی به درست اجرایی نمی‌شود؟

افزایش آلاینده‌ها باعث کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس و... می‌شود

براساس این گزارش، وقتی شهروندان در معرض آلودگی هوا قرار می‌گیرند، بر روی سلامت آنها تأثیر دارد. بیماری‌های مرتبط با آلودگی هوا باعث مرگ و میر می‌شود. افزایش آلاینده‌ها باعث کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس و... می‌شود. مهدی بابایی عضو شورای اسلامی شهر تهران به فارس می‌گوید که یکی از اولویت‌ها در مدیریت شهری، رفع آلودگی هوا و توسعه حمل و نقل عمومی است و در این زمینه دغدغه‌های جدی وجود دارد تا ناوگان توسعه یافته و بتوانیم آلودگی را در تهران کاهش دهیم.

در ارتفاعات بارش‌های پراکنده برف مورد انتظار است

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، با بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی، تصاویر ماهواره‌ای و خروجی مدل‌های پیش‌یابی عددی تا اواخر روز چهارشنبه( ۲۵ آبان) وضعیت جوی استان پایدار است و با توجه به وزش ملایم باد از میزان آلاینده‌ها کاسته می‌شود.ازبعدازظهر چهارشنبه به‌تدریج با نزدیک شدن سامانه بارشی به استان، افزایش ابر و در پاره‌ای مناطق بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.این شرایط طی روزهای پنجشنبه(۲۶ آبان) و اوایل صبح روز جمعه (۲۷ آبان)همچنان ادامه دارد و باعث بارش‌های پراکنده در سطح استان می‌شود. در ارتفاعات بارش‌های پراکنده برف مورد انتظار است.

بخشی از آلودگی هوا مربوط به موتورسیکلت‌هاست 

براساس این گزارش، باید مدیریت یکپارچه شهری ایجاد شود تا بسیاری از معضلات از جمله مشکل محیط زیست، آلودگی هوا و ترافیک برطرف شود. توسعه صنایع در کنار شهرها،‌کم‌توجهی به مسائل حمل و نقل و عدم نوسازی ناوگان در گذشته از جمله مشکلاتی است که در تهران انباشت شده است، هر چند که در این دوره مدیریت شهری بودجه خوبی برای توسعه حمل و نقل عمومی درنظر گرفته شده است و بخشی از اتوبوس‌ها هم اورهال شد.

باید برای رفع مشکل آلودگی هوا تمام دستگاه‌های مسئول پای کار بیایند. وظایف و مأموریت‌ها مشخص است. باید تمام دستگاه‌ها در کنار هم باشند تا بتوان این چالش اساسی را برطرف کرد. اتوبوس‌هایی که با گازوئیل فعالیت می‌کنند باید نوسازی و بازسازی شوند و همچنین خودروهای فرسوده از چرخه خارج شوند. بخشی از آلودگی هوا مربوط به موتورسیکلت‌هاست که مشکلات زیادی ایجاد کرده‌اند .باید برای رفع  معضل  آلودگی هوا قانون هوای پاک به درستی در تهران اجرایی شود.

پایان پیام/

منبع: فارس

به اشتراک گذاری این مطلب!