اختصاصی صبح ایران
آیا ترامپ برای همیشه از صحنه سیاسی آمریکا حذف می شود؟

news-details

در حالی که پیروزی جوبایدن و اعتراض ترامپ و هواداران به آنچه که تقلب گسترده در انتخابات 2020 می خوانند، وضعیت آمریکا را دچار شورش و ناآرامی کرده، تلاش ها به طور مشخص و در مرتبه اول حاکی از حذف الگوی رفتار سیاسی ترامپ به شکل استیضاح یا برکناری توسط معاون رئیس جمهور براساس قانون اساسی است تا رفتار سیاسی ترامپ در تاریخ امریکا الگو نشود، هم چنین جنبه های بین المللی آن هم چون تسری به دیگر کشورها صورت نگیرد.


به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری صبح ایران، در حالی که ده روز بیشتر تا پایان ریاست جمهوری ترامپ باقی نمانده، نانسی پلوسی و دمکرات ها در تلاش هستند که ترامپ را همانند سال 2019 مورد استیضاح قرار دهند.
حمله به کنگره امریکا و تسخیر آن توسط  هواداران ترامپ در جریان تایید پیروزی جوبایدن در انتخابات 2020 ، حادثه شوکه کننده بود که مورد تمسخر دنیا قرار گرفت. ابرقدرتی که یکی از ارزش های خود را دمکراسی برای کشورها از جمله اهداف حمله به عراق را عنوان می کند، هم اکنون با وضعیتی روبرو شده است، که اندک کسانی هم که معتقد به افول آمریکا نبودند، عمیقا پذیرفتند که دیگر آمریکا ضعیف شده است و ریاست جمهوری بایدن در دوره جدید شاید تنها بتواند روند افول را کندتر کند اما هیچ گاه مانع اصلی افول امریکا و سقوط آن نخواهد شد.
علاوه بر این ،سی ان ان در مورد حادثه حمله به کنگره و تسخیر آن، خبری بسیار دلهره‌آوری منتشر کرد که اگر نیت کنندگان و دست اندرکاران به اهداف خود می رسیدند،چه بسا ضعیت آمریکا بسیار بیش از این دچار آشفتگی و شورش می شد.
شبکه سی‌ان‌ان در پی حمله به کنگره به نقل از دادستان‌های فدرال گزارش داد که نیرو‌های پلیس یک کامیون پر از بمب دست‌ساز و اسلحه را در نزدیکی ساختمان کنگره کشف کرده اند. همچنین گفته شده که مرد دیگری نیز با اسلحه تهاجمی و صد‌ها فشنگ قصد ترور و شلیک به نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان را داشته است.
در روزهای گذشته «نانسی پلوسی» که لپ تاب او در جریان تسخیر کنگره به سرقت رفته بود و لم دادن تصویر یکی از معترضین در صندلی او سوژه عکاسان و فضای مجازی شده بود در نامه‌ای خطاب به قانونگذاران نوشت که در هفته جاری، اعضای این مجلس نخست قطعنامه‌ای را به رأی می‌گذارند که در آن از «مایک پنس» معاون رئیس جمهور و اعضای کابینه می‌خواهد تا «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را پیش از ارائه طرح استیضاح از سمت خود برکنار کنند.
پلوسی در بخش دیگری از این نامه نوشته است که مجلس نمایندگان آمریکا قرار است روز دوشنبه یا سه شنبه قطعنامه مزبور را به رأی بگذارد. در صورت عدم تصویب این قطعنامه، روز سه شنبه رأی گیری نهایی (استیضاح) انجام خواهد شد.
در این قطعنامه از مایک پنس خواسته می‌شود تا به اصلاحیه ۲۵ اُم قانون اساسی آمریکا استناد کند؛ اصلاحیه‌ای که به مایک پنس و اعضای کابینه ترامپ امکان می‌دهد تا در صورت [تشخیص] عدم توانایی رئیس جمهور برای انجام وظایف رسمی خود، وی را از این سمت برکنار کنند. به عبارتی مایک پنس 24 ساعت بیشتر فرصت ندارد که برای برکناری ترامپ اقدام کند، در غیر این صورت استیضاح انتظار ترامپ را می کشد.

پنس، در جایگاه معاون رئیس جمهور آمریکا قرار دارد که در جریان تایید نتایج انتخابات 2020 و پیروزی جوبایدن دمکرات، با دونالد ترامپ همکاری لازم را برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات نداشت و از این سبب موجب خشم ترامپ شد، اما بعید است که او در ده روز باقی مانده موجبات برکناری ترامپ را فراهم کند و احتمالا کار به استیضاح خواهد کشید. در مقابل، ترامپ هم در صورت استیضاح احتمالی تیم حقوقی خود شامل رودی جولیانی، وکیل شخصی خود و الن درشوویتس، از دیگر وکلای آمریکایی را آماده دفاع حقوقی از خود در مقابل اقدام کنگره کرده است.
اقدام ترامپ در تحریک هواداران حتی موجب محکوم کردن همحزبی های خود شده و به نظر می رسد تعداد بیشتری از هم حزبی هایش در استیضاح او که توسط دمکرات های به جریان افتاده است، تلاش و همکاری کنند. علاوه بر این برای جناح دمکرات این بارشواهد و مدارک محکم تری نسبت به سال 2019 دارد و ضمن اینکه چهره دمکراسی در قلب آمریکا با اقدام ترامپ، خونی و مخدوش شده که دمکرات ها و تعدادی از جمهوری خواهان در تلاش هستند که آن را ترمیم کنند و با یک اقدام قاطع و محکم، تلاش های ترامپ را بی پاسخ نگذارند.

در همین رابطه دکتر سیدمهدی رفیعی راد کارشناس مسائل استراتژیک در مصاحبه خبرنگار پایگاه خبری صبح ایران گفت: تاریخ ایالات متحده آمریکا یک رئیس جمهوری را تجربه کرد که فشار غیرقابل تحمل در روند استحکام حاکمیتی را بوجود آورد ؛ دونالد ترامپ به عنوان یک عنصر سیاسی افراطی و هزینه ساز که می توان گفت هزینه های مخرب بالایی برای حاکمیت آمریکا تاکنون ایجاد کرده است.

وی افزود: یک نظام سیاسی تا حد مشخصی می تواند خطر پذیری را تحمل کند، اگر کسی مانند نانسی پلوسی با صدور نامه ای خبر از آغاز فرایند استیضاح ترامپ را مطرح می کند ، غرض حذف کردن یک الگوی سیاسی از حاکمیت امریکا است. هم اکنون آمریکا می خواهد این الگو را با کمترین هزینه حذف کند . طبیعی است به علت عکس العمل های احتمالی ترامپ ، او را مهار کنند. براساس متمم قانون اساسی در زمانی که رئیس جمهور آمریکا بمیرد و یا توانایی خودش را از دست بدهد،  معاون او در جایگاه ریاست جمهوری قرار می گیرد. در صورتی که این اقدام به هر دلیلی صورت نگیرد به استیضاح متوسل می شوند. اما انچه مسلم است حکومت آمریکا براساس سنت های الهی رو به زول است. آمریکا ظلم های زیادی علیه مردم دنیا از جمله ملت ایران انجام داده است و مانع رسیدن دارو به کودکان بیمار ایرانی مبتلا به بیماری پروانه ای شده است و همین ظلم ها آن را به فروپاشی خواهد کشاند.

کارشناس مسائل استراتژیک در خصوص تبعات این اقدام برای آینده سیاسی ترامپ اظهار داشت: کنگره آمریکا و ساختار سیاسی آن قصد دارند با استیضاح ترامپ ضمن حذف الگوی رفتاری ترامپ در نظام سیاسی آمریکا ، مانع حضور او در انتخابات 2024 شوند چون بر اساس قانون، رئیس جمهور استیضاح شده و عزل شده نمی تواند در انتخابات بعدی کاندیدای انتخابات شود، اما هدف اصلی حذف الگو رفتارسیاسی ترامپ است.

کارشناس مسائل بین الملل ضمن اشاره به جبنه های بین المللی این اقدام خاطر نشان کرد : در جنبه بین المللی اگر این مسئله الگو شود، احتمال سرایت آن به کشورهای دیگر از جمله کشورهای وابسته به امریکا وجود دارد. بدین گونه که شخص بازنده انتخابات تلاش می دهد تا مانع از تایید حکم ریاست جمهوری رقیب خود یا پیروزی او شود،بدین منظور طرفدارانش را تحریک می کند و با حمله به نهاد پارلمانی و کنگره تلاش می کند که خود هم چنان در قدرت ابقا شود.

مصطفی احمدی

انتهای پیام/

 

به اشتراک گذاری این مطلب!