تحلیل صبح ایران
چرایی حملات اسرائیل به سوریه

news-details

رژیم صهیونیستی در آخرین تلاش خود برای تحریک ایران به یک جنگ منطقه‌ای ساعت ۱:۱۰ دقیقه شب گذشته بخش هایی از شهر دیرالزور و البوکمال در شرق سوریه را هدف حمله خود قرار دادند. رژیم صهیونیستی تلاش می کند جنگ احتمالی آینده را جلو انداخته زیرا نتانیاهو کاملا علاقه مند است تا در دوره ترامپ که معتقد است یک فرصت طلایی برای اسرائیل می باشد، این درگیری به وقوع بپیوندد، زیرا که از حمایت بی دریغ آمریکا مطمئن است.


به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری صبح ایران، حوادث روزهای اخیر با سرعت زیادی از روند معمول فراتر رفته بمباران‌های نه‌چندان غیرمعمول نیروهای تحت حمایت ایران در بخش هایی از سوریه، ترور شهید محسن فخری زاده و در نهایت بمباران شب گذشته جنگنده های اسرائیلی در بخش هایی از شهر دیرالزور و البوکمال در شرق سوریه پرسش‌های پرشماری را در برابر ناظران بحران‌های بی‌پایان خاورمیانه قرار می‌دهد.
عمده خبرگزاری‌های خارجی حمله به مواضع نیروهای ایرانی را علت این بمباران‌های اخیر در سوریه می دانند و هر بار خبر کشته شدن فرد یا افرادی از نیروهای ایرانی در سوریه را مخابره می کنند.
اما نیت اسرائیل از این حملات چیست و چگونه این مناطقی را هدف قرار می دهد؟
دولت اسرائیل ازسال ۱۹۷۳ در یک حالت آتش بس و نه صلح ، با حکومت سوریه به سر می برد و همواره دولت سوریه صلح با اسرائیل را منوط به بازگرداندن سرزمین های اشغالی قبل از جنگ ۱۹۶۷ را عنوان کرده است.
اسرائیل نیز اصولا حیاتش بسته به مناطقی است که اشغال کرده و به هیچ عنوان این دستاوردهای راهبردی و حیاتی را پس نخواهد داد فلذا این درخواست را قویا رد کرده است.
به همین علل و عوامل یک حالت نه جنگ و نه صلح میان سوریه و اسرائیل برقرار گشته تا آنجایی دولت سوریه نیز از سال ۱۹۷۳ تا قبل از بحران داخلی سوریه در سطح داخلی اش اعلام وضعیت فوق العاده کرده بود تا همواره شرایط داخلی و ذهنیت شهروندانش را برای بازپس گیری  مناطق اشغالی آماده نگه دارد.
با شروع بحران داخلی و درگیر شدن دولت و ارتش سوریه در جنگ فرسایشی با گروههای مسلح یک فرصت طلایی برای اسرائیل به وجود آمد تا با تمام توان به از بین بردن زیرساخت های دفاعی و امکانات مهم ارتش سوریه مبادرت ورزند.
اسرائیلی ها مطمئنند تا زمانی که دولت سوریه آخرین متر مربع از خاکش را آزاد نکند به حملات آنها پاسخ نخواهد داد.
بنابراین اولین مقصود اسراییل تضعیف توان ارتش سوریه می باشد.
نکته دیگر این که بحران سوریه فرصتی مناسب را برای ایران فراهم کرد تا با حضور گسترده نیروهای مستشاری و متحدانش در خاک این کشور علاوه بر حمایت از متحد استراتژیک خود یعنی بشار اسد به گسترش عمق استراتژیک خود اقدام کرده و خصم همیشگی اش یعنی اسرائیل را به طور مستقیم و زمینی و با سلاح های تاکتیکی و ارزان قیمت اما در حجم بالا تهدید کند.
بنابراین از سالهای گذشته به تجهیز و مسلح کردن مناطقی از سوریه اقدام کرده و می کند تا شرایط لازم را در نبرد سالهای آینده که در مرزها شمالی اسرائیل رخ خواهد داد، فراهم نماید.
اسرائیل نیز که خطر را بیخ گوش خود به وضوح نظاره گر بوده با این حملات قصد از بین بردن تجهیزات و زیر ساخت ها را دارد.
درطی حملات سالهای اخیر صرفا ۲ بار ایرانی ها در حملات اسرائیل شهید شدند. ابتدا سردار شهید الله دادی و سپس حدود ۲ سال پیش تعدادی از نیروهای سپاه در پایگاه تی ۴ .
در هردو بار نیز حزب الله و ایران از خاک لبنان و سوریه مستقیما پاسخ این تجاوزات را دادند و ارتش صهیونیستی به حساس بودن ایران و حزب الله روی تلفات انسانی اش پی برد و از آن پس لحظاتی قبل از حمله به نیروهای حاضر در محل ها هشدار تخلیه محل می دهد تا صرفا تجهیزات، محموله ها و زیرساخت ها را از بین ببرد. به همین علت از ۲ سال پیش تاکنون هیچ نیرویی از ایران در حملات اسرائیل شهید نشده است.

انتخاب بایدن در آمریکا منجر به جنگ ایران و اسرائیل می شود!؟/ مقام اسرائیلی: بازگشت بایدن به برجام منجر به جنگ تهران و تل آویو می شود!
 این حملات اگر چه موفقیت هایی را در خصوص نابود کردن تجهیزات در پی داشته اما واقعیات میدانی نشان می دهد از هر ۴ محموله ارسالی ایران صرفا ۱ محموله هدف قرار می گیرد و ۳ محموله دیگر به سلامت به مقصد تعیین شده می رسند.
نکته دیگر اینست که ایران با اتخاذ یک صبر استراتژیک قصد ندارد فعلا پاسخ این حملات دا بدهد چرا که:
اولا، بحران سوریه پایان نیافته و درگیری در چند جبهه به نفع محور مقاومت نیست‌.
 دوما، اسرائیل تلاش می کند جنگ احتمالی آینده را جلو انداخته زیرا نتانیاهو کاملا علاقه مند است تا در دوره ترامپ که معتقد است یک فرصت طلایی برای اسرائیل می باشد این درگیری به وقوع بپیوندد چرا که  از حمایت بی دریغ آمریکا مطمئن است.
 سوما، این که ایران درگیر مقابله با تحریم های اقتصادی بی سابقه ایالات متحده است و بی شک دوست ندارد در شرایط تحریم همه جانبه بین متحدانش و اسرائیل و ایالات متحده آمریکا درگیری ایجاد شود تا شرایط لازم را برای پشتیبانی از آنها داشته باشد. نکته دیگر این که برخی پرونده های بحران منطقه غرب آسیا مانند یمن هنوز باز است .
چهارما این که ایران سعی دارد در شرایط فعلی امکانات و زیر ساخت های لازم را برای تجهیز نیروهای نیابتی اش تامین نماید و در شرایط کاملا برتر به لحاظ زیر ساختی و لجستیکی پاسخ تجاوزات را بدهد.
بنظر این حملات فعلا ادامه خواهد داشت تا وقتی که شرایط تغییر کند و آنوقت که به زعم راقم این سطور خیلی دور نیست ، رژیم اسرائیل با پاسخ همه جانبه مقاومت مواجه خواهد شد و چندین برابر تلفات و خساراتی که در این چند سال به این محور وارد کرده است را تقاص پس خواهد داد.

انتهای پیام/

به اشتراک گذاری این مطلب!