استفاده از متخصصان طراحی؛ توصیه وزیر به تولیدکننده دست بافته‌های سنتی

news-details

وزیر میراث فرهنگی در بازدید از شرکت صنایع‌دستی و گردشگری اطلس سنگسر تولیدکننده انواع دست‌بافته‌های سنتی، به مدیر این شرکت و دیگر همکارانش توصیه کرد که برای طراحی از متخصصان این امر استفاده و بخشی از انرژی خود را بر بازاریابی الکترونیک متمرکز کنند.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صبح ایران، علی‌اصغر مونسان ظهر روز چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه از نمایشگاه صنایع‌دستی سمنان و پژوهشکده هنرهای سنتی که در هشتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شده است، بازدید کرد.

وی ضمن بازدید از آثار هنری شرکت صنایع‌دستی و گردشگری اطلس سنگسر که تولیدکننده انواع دست‌بافته‌های سنتی است، با سیده فاطمه خادمیان مدیر این شرکت و دیگر همکارانش گفت‌وگو و به آنان توصیه کرد که برای طراحی از متخصصان این امر استفاده کنند و بخشی از انرژی خود را بر بازاریابی الکترونیک متمرکز کنند.

او بیان کرد: امروزه مردم و به‌ویژه جوانان طرح‌های ساده‌تر را بیشتر از طرح‌های شلوغ می‌پسندند؛ بنابراین باید به‌سراغ طراحان متخصص بروید تا آنها بر اساس نیاز بازار طرح‌های مخاطب‌پسندتر را در اختیار شما قرار دهند.
وزیر میراث فرهنگی تاکید کرد: یک نفر نمی‌تواند هم تولیدکننده وهم طراح و فروشنده باشد؛ هر یک از این موارد تخصص خاص خودش را می‌طلبد و باید افراد مختلف مسئولیت‌های مختص به خود را به عهده بگیرند و انجام دهند.

شرکت صنایع‌دستی و گردشگری اطلس سنگسر تولیدکننده پارچه‌های دست‌بافته‌ ابریشمی و سوزن‌دوزی، پارچه‌های پشمی خودرنگ، پارچه‌های کاموایی، لباس‌های سنتی و مدرن (تلفیقی)، انواع گلیم و جاجیم و همچنین چادرسیاه ایل عشایر است.

بازدید از پژوهشکده هنرهای سنتی

مونسان همچنین در بخش پژوهشکده هنرهای سنتی از «کاشی‌نگاره دوره قاجار» که پس از انجام پژوهش‌های گسترده در حوزه هنرهای سنتی به‌تازگی رونمایی شده است، بازدید کرد.

سیدعبدالمجید شریف‌زاده رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه در این باره توضیح داد: این کاشی‌نگاره با توجه به زیبایی، تنوع رنگ و طرح موجود در کاشی کاری‌های دوره قاجار موجود در کاخ گلستان، در کارگاه سفال و کاشی گروه هنرهای سنتی پژوهشگاه شکل گرفته و اجرا شد.

رئیس گروه پژوهشی هنرهای سنتی با بیان اینکه این کاشی نگاره به صورت نمونه سازی و الهام گرفته از نقوش و رنگ دوره قاجار به شیوه هفت رنگی و به صورت آبرنگی انجام شده افزود: مجریان این اثر سهیلا نقی‌زاده، کتایون گیتی، مریم سایه‌وندی و اصلاح طرح و طراحی و نقاشی گل و مرغ توسط کتایون گیتی انجام شد.

شریف‌زاده با اشاره به اینکه ساخت لعاب این اثر توسط عالیه نجفی و پخت و کوره آن را فرهاد فرحی به انجام رسانیده گفت: این اثر در ابعاد ۱.۴ در۲.۳۰ مترمربعی در سالن کارگاه سفال و کاشی گروه پژوهشی هنرهای سنتی نصب شده است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه از روند بافت «مخمل هفت رنگ» که بعد از ۳۰۰ سال از طریق مهندسی معکوس احیا شده است، بازدید کرد.

بافت «مخمل هفت رنگ» به همت گروه پژوهشی هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توسط گروه مخمل و زری پس از یک سال مطالعات و پژوهش به‌تازگی احیا و بخشی از بافته آن در کارگاه تولیدی این وزارتخانه رونمایی شده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!