لفاظی مجدد سفیر انگلیس در یمن علیه ایران و جنبش انصارالله

news-details

سفیر انگلیس در یمن در گفت‌وگو با یک روزنامه سعودی، با ژستی انسان‌دوستانه به تکرار ادعاهای واهی علیه جنبش انصارالله یمن و جمهوری اسلامی ایران پرداخت.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صبح ایران، «مایکل آرون» سفیر بریتانیا در یمن که بارها به دلیل حمایتش از ائتلاف متجاوز سعودی و دولت مستعفی و فراری «عبدربه منصور هادی» مورد انتقاد و اعتراض جنبش انصارالله قرار گرفته، در گفت‌‌وگو با یک روزنامه سعودی به توضیح مواضع و نقطه‌نظراتش در خصوص یمن پرداخت.

وی در همان آغاز گفت‌وگو با روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» علیه جنبش انصارالله یمن و جمهوری اسلامی ایران موضع گرفت و مدعی شد که تداوم حضور انصارالله در صنعاء به افزایش نفوذ ایران در یمن منجر خواهد شد.

آرون در ادامه با ژست دلسوزانه و انسان‌دوستان برای مردم یمن به آنها درباره خطرهای ادعایی انصارالله برای یمن، هشدار داد و مدعی شد: حوثی‌ها جامعه یمن را و حتی شیوه‌های تدریس در مدارس را تغییر می‌دهند. کنترل دانشگاه‌ها را به دست می‌گیرند و آنها را نیز دچار تغییر می‌کنند. کودکان را به جبهه‌های جنگ می‌فرستند و دانشجوها را برای تحصیل به قم در ایران می‌فرستند.

وی در ادامه ادعاهای خود بدون اشاره به فجایعی که تجاوز ائتلاف سعودی برای مردم یمن به ارمغان آورده و نیز سلاح‌هایی که بریتانیا در اختیار این ائتلاف قرار می‌دهد، افزود: این برای جامعه یمن فاجعه است. آنها، [انصارالله] شرایط را در جامعه و کشور یمن تغییر می‌دهند. با مرور زمان بدون حل مشکل یا توقف جنگ، بازسازی جامعه یمن آغاز می‌شود و نفوذ ایران در شمال این کشور بیشتر و بیشتر خواهد شد.

سفیر انگلیس در یمن بدون اشاره به اختلافات شدید نواب جنگ یمن در عدن و سایر استان‌های تحت اشغال ائتلاف سعودی - اماراتی، انفجارهای اخیر فرودگاه عدن، همزمان با ورود کابینه جدید عبدربه منصور هادی در اواخر سال گذشته میلادی را نیز به گردن انصارالله انداخت. در حالی که هیچ سندی برای اثبات این ادعا وجود ندارد و انصارالله بارها تاکید کرده است که با این انفجارها ارتباطی ندارد. 

مایکل آرون مدعی شد که بریتانیا و ایالات متحده آمریکا یقین دارند که انصارالله عامل این انفجارها بود.

وی افزود: امروز گزینه تداوم جنگ در یمن وجود دارد که دشوار است. همچنین گزینه نشستن پشت میز مذاکرات از سوی دیگر، مشابه آنچه که میان دولت [مستعفی] یمن و شورای انتقالی و حتی حوثی‌ها _که بسیاری از آنها به دنبال صلح و توقف جنگ هستند_ روی داد، مطرح است.

مایکل آرون در پاسخ به اینکه برخی تصور می‌کنند که او حامی انصارالله است و خواستار مذاکره با آنها است گفت: بالعکس، من می‌خواهم که دولت [عبدربه منصور هادی] با قدرت به صنعاء بازگردد و با حوثی‌ها در قدرت مشارکت کند. ما می‌ خواهیم که رئیس‌جمهور در صنعاء باشد نه پایتخت موقت یا هر جای دیگر.

  • برچسب‌ها:

به اشتراک گذاری این مطلب!