رهبر حزب مرکل به صدراعظم شدن امیدوار است

news-details

رهبر جدید حزب آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اطمینان دارد که حمایت حزبش را برای نامزدی راست‌میانه به منظور رهبری جدید آلمان به دست می‌آورد. او و رقیبش پیشتر برای کسب صدراعظمی ابراز تمایل کردند.


به گزارش پایگاه خبری صبح ایران، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پس از ماه‌ها تنش میان آرمین لاشت، رئیس حزب اتحاد دموکرات مسیحی آنگلا مرکل و مارکوس سودر، رهبر اتحاد سوسیال مسیحی در بایرن، این بلوک "اتحاد" قصد دارد به سرعت نامزدی را برای صدراعظمی معرفی کند.

آرمین لاشت و مارکوس سودر که فرمانده دو ایالت پرجمعیت آلمان هستند، رسما روز یکشنبه از تمایل برای نامزدی سخن گفتند اما تاکید داشتند که فورا یک راهکار هماهنگ پیدا خواهند کرد. آنها توضیحی درباره اقداماتشان ندادند.

رهبران این دو حزب روز یکشنبه نشستهای جداگانه ای برگزار کردند. آرمین لاشت در پاسخ به اینکه آیا می تواند رای اکثریت را برای نامزی از طرف حزبش به دست آورد، گفت: اینطور فکر میکنم. اما باید منتظر روز دوشنبه باشیم.

حمایت آرمین لاشت در حزب اتحاد دموکراتیک مسیحی عاملی تعیین کننده است چون نسبت به دو حزب دیگر بزرگتر است و در ۱۵ ایالت از ۱۶ ایالت آلمان فعال است، در صورتی که حزب اتحاد سوسیال مسیحی فقط در بایرن فعالیت دارد.

مارکوس سودر هم روز یکشنبه گفت در صورت حمایت حزب بزرگتر که حزب اتحاد دموکراتیک مسیحی است، برای نامزدی اقدام میکند. او افزود: همینطور اگر خواهر بزرگ (حزب مرکل) بگوید که برنامه این نیست و ما پیشنهاد دیگری داریم، آن را می پذیریم.

انتخابات پارلمانی آلمان برای ۲۶ سپتامبر برنامه ریزی شده و مرکل پس از ۱۶ سال صدراعظمی قصد ندارد برای دوره پنجم نامزد شود. همین امر موجب ریزش حمایت ها از آرمین لاشت میشود. نظرسنجی های اخیر هم آمار بهتری را برای سودر نشان می دهد چرا که او در بحبوحه پاندمی کرونا توانست به خوبی عمل کند.

انتهای پیام

به اشتراک گذاری این مطلب!